Tip top stolička

Stolička Tip Ton
Značka: Vitra
Dizajn: Edward Barber & Jay Osgerby

Tip Ton nie je hojdacie kreslo, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale dvojpolohová stolička, ktorá umožňuje aktívny pohyb. Poloha naklonená dopredu narovnáva panvu a chrbticu, zlepšuje krvný obeh v oblasti žalúdka a chrbtového svalstva, čím zlepšuje príjem kyslíka do tela, a tým vplýva pozitívne na koncentráciu. Zadná, uvoľnená poloha umožnuje relax.

Inšpiráciou na jej vznik bol pre dizajnérov Edwarda Barbera a Jaya Osgerbyho nábytok v britských školách, ktorý bol dlhú dobu v žalostnom stave. V priebehu výskumov a vývoja stoličky zistili (štúdia ETH Zurich z roku 2010), že deti (a nielen oni) sa chcú počas sedenia pohybovať a nakláňať. Preto sa začali zaoberať možnosťou viacfázového pohybu počas sedenia, ktorý býval v minulosti na školách často deťom vytýkaný a pritom ako sa ukázalo, že je pre svalstvo a koncentráciu dôležitý.

Tip Ton je prvá stolička vyrobená výhradne z plastu, ktorá umožnila dve sediace pozície, čím stanovila nové štandardy v dynamickom sedení. Je vyrobená z polypropylénu, z jedného odliatku, bez akýchkoľvek mechanických prvkov. Je stohovateľná, tým ľahko skladovateľná, 100 % recyklovateľná, vyrába sa v ôsmich rôznych farbách. Je vhodná pre deti, študentov, ale aj pracovitých vysedávačov v kanceláriách. Vyskúšať si ju môžete aj u nás v showroome. My sme vyskúšali a môžeme povedať, že sa nám zlepšilo sústredenie a následné pracovné návyky, obmedzili sa nežiaduce stuhnutia v krížoch.

V našom tíme a v obchode Kabinet v Bratislave sa snažíme odskúšať čo najviac našich výrobkov. Dlhodobo sledujeme predaj stoličiek Tip Ton a môžeme skonštatovať, že je v rade inteligentných výrobkov značky Vitra určených pre domácu kanceláriu, zariaďovanie detských workshopov, verejných priestorov pre študentov, na prvom mieste. Dizajnéri Edward Barber & Jay Osgerby sú známi tým, že pre firmu Vitra navrhujú priestorové a zdravotné prospešné riešenia s obmedzeniami ako sú priestor, rozvrhnutie pracovného priestoru a návykov, vytváranie spoločných kreatívnych riešení pre business stretnutia a pod. V tomto duchu sa nesie aj využitie stoličky Tip Ton. Je vhodná do detskej izby, ako aj na firemný míting.

Váš Kabinet

utorok, 4. február 2014