Suita Sofa: súčasná, rôznofarebná, variabilná

Vitra začala spoluprácu s talianskym architektom a dizajnérom Antoniom Citteriom ešte v roku 1985 najmä na viacerých typoch nábytku určených pre kanceláriu. Keď v roku 2010 Vitra predstavila svoje novinky, Suita Sofa zaujala asi najviac. Zo spolupráce s technickým zameraním, prvýkrát vytvorili modernú, nadčasovú, elegantnú pohovkovú zostavu pre obývacie priestory s typickým Citteriovím rukopisom.

Séria Suita Sofa vznikla spoluprácou Citteria a firmy Vitra, zosobňuje taliansky cit pre ľahkosť a majstrovské spracovanie švajčiarskej industriálnej kvality a precíznosti.

Suita je zároveň klasickou pohovkou, ale so súčasným, industriálnym dizajnom, konštruovaným s ľahkosťou. Geometrické, čisté línie čalúnených častí, akokeby sa vznášali na „mostnej“ konštrukcii alumíniových nožičiek.

Suita Sofa je systémom sedacích súprav kombinujúcich pohovky, leňošky, otomany, rožné pohovky, dvojsedačky, trojsedačky a rôzne druhy prídavného sedenia. Vo svojich 31 textilných farebných vyhotoveniach a 24 farebných vyhotoveniach v koži sa stáva jedinečným, komfortným sedením v priestoroch kancelárie ako aj domova.

Suita je prvým Citteriovým výrobkom pre Vitru, ktorý nie je určený pre office. Zároveň je tento prvý vstup na pomerne Vitrou domácky koncipované odvetvie veľmi variabilný a takmer nekonečne variovateľný a pre zákazníka prispôsobiteľný. To znamená, že každý, ale naozaj každý si môže namodulovať pohovku pre svoj priestor. Od malých bytov, po veľké haly. Od pohovky so zabudovaným stolíkom pre malé priestory, po rozvetvujúce sa sedenia doplnené rozmernými platformami a otomanmi pre veľké obývacie izby. So svojím miernym dizajnérskym podtónom je Suita vhodná aj do kancelárskych priestorov, napríklad v doplnení s hlavovou opierkou, ktorá robí pohovku formálnejšou aj vytvárajúcou odhlučnéné prostredie.

Zaoblené rohy pohovky sú možným odkazom na americký dizajn 50. rokov 20. storočia, ktorým dizajnér vzdáva hold. Suita kombinuje modernitu s nadčasovosťou tak, ako je to v prípade iných klasických dizajnov prvej polovice 20. storočia. Je to taký súčasný update zavedenej klasiky a zároveň jej ďalší nadčasový hold.
Suita Sofa je novou fázou v partrnerstve Vitry a Antonia Citteria.

Text: Váš Kabinet
Foto: archív Vitra

sobota, 10. marec 2012