Polder Sofa: späť k pôde, späť k zemi

Hella Jongerius dostala v roku 2005 šancu vytvoriť pohovku pre európskeho výrobcu dizajnového nábytku Vitra. Dizajnérka sa zhostila tejto úlohy s odkazom na vlastné formovanie holandského dizajnu, doslova s odtlačkom svojej rodnej krajiny. V návrhu zužitkovala cit pre farbu, nadšenie pre prírodné textilné materiály, s potrebou cítiť sa na dizajnovom nábytku ako doma, pohodlne, neškrobene, s pocitom oddychu.

Dizajn samotnej pohovky pripomína letecký pohľad na holandskú krajinu, z toho aj odvodený výstižný názov polder. Tónové nuansy jednotlivých farieb, mäkký a haptický povrch textilnej pohovky, tvar jednotlivých madracových polí na sedenie a opieranie pripomína urbárne nížinné plochy, rozdelené odvodňovacími kanálmi.
Polder je územie, na ktorom musí byť kontrolovaná úroveň vodnej hladiny. Pokiaľ je vnútorná hladina nižšie ako okolité vodstvo, je potrebné pomocou čerpadiel udržiavať polder suchý.

Polder Sofa sa stala veľkým dizajnérskym hitom, zachytávajúci vo svojom výrobku požiadavky rodinnej atmosféry s odkazom na minimalizmus, ale odvodený nie z funkcie, ale z inšpirácie krajinou a pôdou. To Hella Jongerius povýšila použitím zvolených textílií, ale akoby náhodne prešívaných rôznofarebných prírodných gombíkov (drevo, korok, perleť, kosť), ktoré rozbíjajú pomyslenú minimalistickú linku a dávajú jej väčší nadhľad.

Polder Sofa sa stala prvým fabrikovaným výrobkom Helly Jongerius. Odvtedy je tiež známa jej spolupráca so značkou topánok Camper, či z vytvorenia interiéru biznis triedy na leteckých linkách KLM. Polder Sofu môžete nájsť aj v unikátnej modrej verzii na letisku Schipol. V produkcii firmy Vitra sa vyrába v krémovej bielej, červenej, prírodnej zelenej, tmavej hnedej, antracitovej. Vyrába sa aj v koženej verzii. A individuálnou výhodou je, že si môžete vybrať, na ktorej strane bude umiestnená bočnica/ opierka a na ktorej bude príjemná mobilná opierka, vhodná ako podhlavník. Polder Sofa bola prvou lastovičkou v spolupráci firmy Vitra a Helly Jongerius ktorá je už zúžitkovaná v ďalších piatich typoch výrobkov interiérového dizajnu. Túto krásnu pohovku si môžete vyskúšať u nás v showroome.

Text: Váš Kabinet
Fotografie: archív Vitra
nedeľa, 22. január 2012