Campus, Campus Air Najpestrejší systém kancelárskych, konferenčných riešení

V kráľovstve nábytku, 450 km južne od švédskeho mesta Stockholm, v malej dedinke Lammhults sa vyrába od roku 1940 nábytok vysokej kvality. Prednoťami nábytku je niekoľko certifikátov ISO od roku 2004. Filozofia dizajnu nábytku sa zameriava na dlhodobú spoluprácu so súčasnými dizajnérmi, aby vznikal elegantný, efektívny a k životnému prostrediu priateľský nábytok. Dobrý dizajn prekvapuje v pozitívnom zmysle slova, búra bariéry, robí nemožné možným.
Firma Lammhults sa sústreďuje na tvorbu nábytku zameraného na zariaďovanie verejných priestranstiev škôl, konferenčných sál, knižníc, študovní, zasadacích miestností, kaviarní, stravovacích zariadení, kancelárií, ale aj letiskových, staničných, nemocničných čakární a hál. Do ich portfólia patria systémy stoličiek, barových stoličiek, stolov, stolíkov, pohoviek, z ktorých je možné vytvoriť a zariadiť ergonomické študovne či kaviarne. Dôraz je kladený na kvalitu materiálu, úsporu priestoru pri skladovaní, dlhú životnosť nábytku, modularitu a vytváranie niekoľkých osvedčených sérií riešení. Jednotlivé kusy nábytku tvoria moduly s vysokou kvalitou a odolnosťou, ktorá sa dá variovať ako detská stavebnica. V tomto prípade je spájaním jednotlivých modulov možné vytvoriť funkčnú jednotku. Schopnosť dosiahnuť riešenie vhodné do daného priestoru.
Výnimočným systémom firmy Lammhults je séria stoličiek, kresiel, stolov, barových stoličiek s názvom Campus. Dizajnérmi, ktorí stoličku navrhli sú Johannes Foersom a Peter Hiort-Lorenzen. Obaja spolupracujú s firmou Lammhults od polovice 80. rokov (20. storočia). Stolička Campus bola prvýkrát vyrobená v roku 1992 a dostala firmu Lammhults na mapu prestížnych, svetových nábytkárskych firiem. Môžeme ju nájsť v mnohých dôležitých architektonických stavbách po celom svete: Bridge Art & Sience College, Doha, Katar; Royal Academy of Fine Arts, Kodaň, Dánsko; BMW továreň, Regensburg, Nemecko a Kogahuin University, Tokio, Japonsko a samozrejme aj v ďaľších menších aj väčších projektoch. Jej výhodou je vysoká kvalita za pomerné nízku cenu. Určená je predovšetkým do open office kancelárií, zasadačiek, školiacich stredísk, študovní, koncertných hál, hotelov, konferenčných hál. Séria stoličiek Campus je vyrobená z chrómovaných oceľových trubiek, alebo v galvanizovanej verzii pre exteriér.
Sedenie a opierka je z ohýbanej preglejky, z prírodnej brezy, buku, dubu, orechu alebo z bieleho alebo čierneho laminátu, alernatívne farebná breza alebo vysoko lakovaná breza - možností je viacej. Je možná voľba k látkovému poťahu sedáka alebo sedáka aj opierky, poprípadne je možná alternatíva aj z kože. Rozmer je v76 x š47 x h49 cm. Váha jednej stoličky sa pohybuje od 4,8 do 5,2 kg - verzia Campus stolička alebo Campus kreslo. Pri odľahčenej verzii Campus Air stolička je to 4 kg až 5kg. Je možné vybrať si stoličku s priemerom trubky 16 mm alebo 11 mm. V základnom module je možné si vybrať stoličku alebo kreslo so základom štyroch nožičiek alebo dvoch konštrukčných spojených nôh. Doplnkom môžu byť opierky rúk, číslené označenia sedadiel a radov. Doplnkom je aj 32 x 25 cm odklápacia plocha na laptop alebo zošit, obdobnou možnosťou je odnímacie plateau s Ø28 cm tiež na tablet alebo knihy. Veľkou výhodou systému je, že stoličky sú stohovateľné, čím ušetria priestor pri skladovaní a spájateľné za účelom série radov napríklad v koncertných halách. Sériu dopĺňa variabilný, v niekoľkých rozmeroch a prevedeniach, vo všetkých vyhotoveniach účelný Campus stôl.

Text: Váš Kabinet

streda, 5. február 2014