Altopiano: novinka z Milána

Veľtrh dizajnu a nábytku v Miláne je vždy pre exkluzívne nábytkové firmy príležitosťou ako verejnosti predstaviť posledné modely z kolekcie. Aj koniec apríla v roku 2012 bol slávnosťou dizajnu, pekného nábytku a doplnkov v Miláne. My sme sa tam vydali s ambíciou priniesť pre vás to najžiadanejšie, exkluzívne najpohodlnejšie, materiálovo najpríjemnejšie, esteticky lahodiace oku, kombinovateľné, skrátka čo najvariabilnejšie a zároveň veľmi individuálne. Aj tento ročník bol baštou pre domácich výrobcov a aj domácich dizajnérov. Firma Zanotta predstavila novinky pre rok 2012: stolík Spillino, stôl Spillo, exteriérové kreslo Nuvola, variabilná pohovka Party, séria variabilných pohoviek Altopiano, malý stolík Toi, za ktorý jeho dizajnér Salvatore Indriolo získal cenu Young & Design Contest 2012. Najviac nás zaujala pohovka Altopiano dizajnérov Ludovici a Roberta Palombovcov. Spolupráca dizajnérskej značky Palomba so značkou Zanotta je dlhodobá, teda pevná, vyvíjajúca sa v prospech koncového užívateľa produktov.
Na sérii pohoviek Altopiano nás zaujala práve variabilita, možnosť oddychu, zároveň exkluzivita, ale aj domáckosť, ak si samozrejme predstavíme pohovku v interiéri bytu či domu. Príjemné mäkké bolo aj polstrovanie (dacron/Du Pont, na opierkach plnenie husím perím), neuveriteľné bolo správanie poťahovej látky, ktorá sa po sedení narovnávala do pôvodného stavu, zároveň príjemná na dotyk (ani studená, ani prehrievajúca), stvorená na dlhé sedenie a určite aj leňošenie. Naviac benefitom je, že okrem bledých a tmavých textilných variácií je vyrábaná aj v koži, takže sa Altopiano hodí aj do reprezentačných priestorov. Ako aj doterajšie pohovky, aj Altopiano je vybavená látkovými poťahmi, či skôr návlekmi, pretože každý poťah sa upína zo spodnej strany pohovky jednoduchým "grífom", čiže je ju možné z času na čas vyprať. Výhodou zloženia materiálu textílie je, že optimálny pomer prírodnej matérie a nových druhov mikrovlákien zabezpečuje odpudenie tekutiny z textílie a teda zabraňuje jej nasiaknutiu a znehodnoteniu. Vystavené moduly dávali tušiť priestorovú variabilitu: veľké lineárne sedenie, veľké lineárne sedenie do L, stredné sedenie, kombinovanie malého sedenia s leňoškou do L. Variácie dvoj, troj, štvorsedenia, opierka lakťa na právú či ľavú stranu, najlepšie na obe. Skoro nekonečné množstvo variácií usporiadania v malom aj veľkom priestore, dokážu uspokojiť naozaj každého.
Značka exkluzívneho talianskeho dizajnu Zanotta je jednou zo sedemnástich značiek, ktoré na slovenskom trhu zastupujeme. Zároveň je značkou pre náročného zákazníka, uvedomujúceho si svoje priestorové a praktické potreby. Je vedúcou značkou industriálneho dizajnu, založenou síce v roku 1954, ale plne v súčasných tendenciách spracujúcou luxusné materiály v najvyššej kvalite (zlúčenina alumínia, ušlachtila oceľ, mosadz, mramor, žuly, vlastné druhy textílií, drevo, sklo). Už po niekoľkýkrát a opakovane sme sa presvedčili, že značka Zanotta svoju filozofiu "dizajn s vášňou" napĺňa do bodky.

Text: Váš Kabinet
Foto: archív Zanotta
streda, 25. júl 2012