Mária Machatová: Súkromné rituály

Vernisáž: 3.5. 2012 o 19:00 hod.
Výstava potrvá do 3. 6. 2012, prístupná je denne od 9:00 do 17:00 hod.

Možno prvé očarenie južnou oblasťou Francúzska, prímorské a divoké Camargue zúročila autorka trochu v turistickom pohľade na zmené prostredie v cykle "Pláže" (2005 - 2010). Ale udomácnenie a výmena prostredia jej vidienie posunula smerom k maliarskej problematike akou je svetlo, detail, maliarsky útek od detailu a realizmu k voľnému ťahu štetcom a podobne. Zatiaľ čo témy ostali rovnaké alebo príbuzné s prostredím (soľné jazerá, pláže, morské vlny a pod.), čo pôsobí na fotografiách malieb veľmi ľúbezne, je v skutočnosti na pomädzí neurčitosti medzi abstrakciou - rozostreným videním - skutočnosťou a snom. Niečo neurčité a zároveň konkrétne. Jej farebné používanie podmalieb dáva obrazu vystihnút atmosféru prostredia, teplotu vzduchu, výraz počasia, reálneho pocitu z daného miesta.

Momentálne autorka striedavo žije vo Francúzsku a na Slovensku v Nitre. Preto sa jej posledný rozsiahly cyklus "periférie" rozširuje o témy nitrianskej tržnice, pohľad na Zobor, ale aj zákutia francúzskeho príbytku. Hoci je motív cyklu "periférie" širší, ako je popísaný v tomto liste, je potrebné naň upozorniť, pretože autorka v ňom plánuje pokračovať.

Pre výstavný priestor Max Klinger pripravila novú sériu malieb pod súhrnným názvom "súkromné rituály". Téma je orientovaná na ženu a aj prirodzené, často opakované, podvedome zakorené, pre mužov erotické, pre ženy intímne a často bežné každodenné rutiny: vyzliekanie, sprchovanie, obliekanie pačušiek a pod. Autorka poukazuje na rytmizovanie dňa podľa týchto každodenných rutín a hľadanie vlastného priestoru ženy v neerotickej, čisto intímnej ženskej sfére.

Z textu Ivany Moncoľovej
Foto: Adam Šakový, www.adamsakovy.sk

3. 5. 2012